מי אנחנו- תיקון עולם


תכנית 'תיקון עולם– עמותת עלה' מיועדת להוביל לשינוי יחס בני נוער כלפי אנשים עם מוגבלות. התכנית החלה כמיזם ניסיוני בשנת הלימודים  תשע"ז, פיילוט שנערך בשיתוף 18 בתי ספר על יסודיים במחוז דרום, מרכז וצפון. בשנת הלימודים תשע"ט התכנית פעלה ב-105 בתי ספר, 25 מתוכם של החינוך המיוחד. התכנית מאחדת בתוכה  את כלל מרכיבי החברה הישראלית: ממלכתי, ממלכתי דתי ,חרדי, ערבי ודרוזי, ערי מרכז  ופריפריה, בדגש  על שיתוף כל השכבות הסוציו אקונומיות בחברה.

במסגרת 'תיקון עולם- עמותת עלה', תלמידי מערכת החינוך נחשפים לראיית האחר והשונה כחלק מהמרקם האנושי,  מתוך הבנה כי שינוי היחס והעשייה למען החוליה החלשה בשרשרת החברתית- מחזק את השרשרת כולה ויוצר חברה חזקה יותר, ערכית יותר, התפיסה החינוכית העומדת בבסיס התכנית הוא שבזכות השינוי נהיה ראויים יותר למושג של חברת מופת

מה אנחנו עושים?


כ- 13,000 בני נוער בשכבות כיתה ט' עוברים תהליך חינוכי עמוק של חשיפה, הכרה ושינוי יחס לאנשים עם מוגבלות. התוכנית כוללת בין היתר שעת מחנך המוקדשת לנושא 'עולמם של אנשים עם מוגבלות', סדנאות המועברות על ידי מדריכים עם מוגבלות, הרצאות מפי דמויות מעוררות השראה, סרטים מיוחדים, וסיורים במרכזי 'עמותת עלה' ברחבי הארץ, לצד פרויקטים התנדבותיים, ירידים משותפים וטיולים משולבים. במהלך השנה נערכים 'אירוע שיא' להגברת מודעות ולקידום זכויות לאנשים עם צרכים מיוחדים.

כל קשת משתתפי תכנית תיקון עולם, משקיעים מזמנם האישי ומתגייסים ליצירת שינוי. בהם בני נוער, חיילים, אנשי עסקים וארגונים מובילים במשק. התכנית מבוססת על 3 עקרונות: למידה, מפגש וקהילה- באמצעותם נוצר שינוי בתפיסה החברתית וזה מוביל את בני הנוער לקדם פרויקטים חברתיים משמעותיים.

במהלך התכנית התלמידים מובילים לשינוי עמדות בקרב בני נוער כלפי אנשים עם מוגבלויות לשם שילובם באופן טוב יותר בחברה, לייצר אקלים בית ספרי שמעניק סביבה חינוכית משלבת, ולעודד התנדבות של בני נוער בפרויקטים בהם משולבים אנשים ונוער עם מוגבלות. כך נוצרו עשרות יוזמות עצמאיות מצד תלמידי בתי הספר בתחום שילוב אנשים עם מוגבלות.

התכנית מגבירה את תחושת השליחות החברתית בקרב הנוער ומייצרת מחויבות אמיתית, מתוך בחירה של כל אחת ואחד מבני הנוער. יישום התכנית מתבצע בדרכים שונות הכוללים למידה חווייתית, פעילויות ומפגשים להכרת האחר: טיול חברתי מונגש בשילוב אנשים עם מוגבלות, השתתפות במרתונים בצוותא עם אנשים עם מוגבלות, מפגשים אינטימיים בסלון ובקהילה- המאפשרים חשיפה לסיפור אישי ושיתוף בהתמודדות עם מוגבלות.

החזון שלנו


מטרת תכנית 'תיקון עולם- עמותת עלה' להוביל שינוי ביחס החברה לאנשים עם מוגבלות, להנחיל ערכים חברתיים, להיות רגישים יותר כלפי אנשים עם מוגבלויות, קשובים יותר, אכפתיים יותר כלפי הזולת, ובעיקר להפוך את עצמינו לאנשים טובים יותר. אנו חשים כי זו שליחות שלנו להנחיל דרך חיים וערכים חשובים אלו לכלל תלמידי מדינת ישראל

אנחנו ברשת מרכזי עמותת 'עלה' מאמינים שבאמצעות תכנית חינוכית עקבית, ניתן יצור שינוי אמיתי בהכרות תלמידי השכבה עם אנשים בעלי מוגבלויות, להפכם לרגישים ואמפטיים יותר ביחס לאחר, מעורבים ותורמים מזמנם לאלה שנבצר מהם לעזור לעצמם.

מסיבה זו בחרנו לקרוא לתכנית "תיקון עולם" – לחזק את המודעות בקרב הציבור, למען חברה שנותנת לגיטימציה לשילוב מיטבי של השונה והחריג, לחברה צודקת וטובה יותר. מאמצים אלו מתבטאים ביצירת מסגרות משלבות והגברת הרצון בקרב הקהילה להתנדב ולתרום.

השינוי שעוברים משתתפי 'תיקון עולם- עמותת עלה' מוכיח כי למרות שהם הגיעו לתת לאחר ולתרום, הם בעצם קיבלו הרבה יותר, משתתפי התכנית מעידים שוב ושוב: למדנו שאנשים עם צרכים מיוחדים הם חלק בלתי נפרד מהחברה שלנו ועלינו לקבל ולחבק אותם אלינו. במהלך הזמן מתברר כי בני הנוער משתתפי התכנית הופכים ל'שגרירים' של רצון טוב למסר חשוב. כך הם מקדמים ערכים של קבלה, פתיחות ואהבה ומעבירים זאת הלאה באמצעים שונים: התנדבות, צוותי הסברה בבתי ספר, צוותי בדיקת נגישות ופעילות הסברה ברשתות חברתיות.

החזון שלנו הוא שמעגליי ההשפעה של התוכנית יתרחבו מעבר לגבולות מרחב בית הספר, לכלל בני הנוער בישראל, כזה שיסחוף אחריו משפחות, תנועות נוער ומועצות תלמידים- לעשייה משמעותית ורחבת היקף שתגדיל את מערך ההתנדבות במדינה בהיקפים גדולים. כך תהיה השפעה מרחיקת לכת על השתלבות אנשים עם מוגבלות בצה"ל, באקדמיה ובשוק העבודה. בוודאי כך שאיפתנו תתממש- חברה ישראלית טובה, ערכית ורגישה יותר, הראויה בצדק להגדרה "חברת מופת"

מי הגב שלנואת תכנית 'תיקון עולם- עמותת עלה' יזמה ומובילה עמותת עלה שלב עשייתה מבוסס על ההבנה שקיימת מחויבות עמוקה כלפי החלשים ביותר בחברה. כ-30 שנה עמותת עלה מובילה לשינוי משמעותי בקידום ערכים של קבלת אנשים עם צרכים מיוחדים ושיפור היחס כלפיהם. עמותת עלה מפעילה ארבעה מרכזי טיפול, מעונות ופרויקטים לשירות אנשים עם מוגבלויות, מתוך אמונה שלכל ילד, למרות מוגבלויותיו יש את הזכות לאיכות חיים הטובה ביותר, לצד דאגה, מסירות ואהבה ללא גבול

אנשי קשר- תיקון עולם- עמותת עלה


בת אל קטורזה כהן

מנהלת תכנית 'תיקון עולם- עמותת עלה'

054-5617545

קארן הלוי

מנהלת תחום קהילה'

050-6978403

ירדן

רכזת מחוז צפון

054-6386931

דוד רייזמן

רכז אזור מרכז וירושלים ויחסי ציבור

050-5952558

dnraizman@gmail.com

ליהי שוגר

רכזת משרד

08-8511668

חני קליין

רכזת סיורים מרכז 'עלה בני ברק'

03-6711705

chany2712@gmail.com

עדי פורמן

אחראית סיורים 'עלה מוריה'- גדרה

054-5223662

נעמה סודקביץ

מנהלת 'עלה מוריה'- גדרה

052-8797788

עפרי פרבר

רכזת אזור דרום ואחראית הדרכה

054-4369055