אח שלי גיבור

roivitopeleg

אח שלי גיבור

תיעוד מסע של צעירים עם תסמונות דאון עם אחיהם להודו כולל מפגש אחרי הסרט
סרט ודיון- "אח שלי גיבור" – יונתן ניר
זמן הקרנה+ דיון: שעתיים. 78 דק' הקרנה

 

צעירים ישראלים בעלי תסמונת דאון יוצאים עם אחיהם לטיול תרמילאים בצפון הודו. כל אחד מזוגות האחים נושא עימו מהבית קונפליקט לא פתור.. המסע המאתגר מציף זכרונות ילדות, חושף את הקשיים אבל גם את רגעי הקסם שמביא איתו אח מיוחד לתא המשפחתי. על רקע נופי ההימלאיה, בליווי מוזיקה מקורית של אהוד בנאי, מסע אל ארץ רחוקה הופך למסע אל תוך הלב. מסע של התקרבות והשלמה.

 

פרויקט "אח שלי גיבור" החל מיזם צעיר, אנוש קסל, שיצא עם אחיו הצעיר חנן, שנולד עם תסמונת דאון, לטיול תרמילאים בנפאל בשנת 2011. קסל, בוגר החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב, תיעד  את המסע המאתגר והמקרב שעבר עם אחיו. הטיול זכה לחשיפה תקשורתית בכל המדיות ולהד ציבורי נרחב. בעקבות החשיפה, פנו לאנוש משפחות לילדים עם תסמונת דאון שרצו לעבור חוויה דומה. אנוש חבר ליזם ומדריך הטיולים איתמר פלג, מנהל חברת "יומן מסע", וביחד הם גיבשו קבוצה בעלת 22 משתתפים המורכבת מ-11 זוגות אחים ואחיות – אח "רגיל" ואח עם תסמונת דאון. הקבוצה יצאה יחד לטיול תרמילאים אתגרי בצפון הודו בהדרכת פלג. אל הקבוצה הצטרף יונתן ניר, במאי הסרט וצוות ההפקה, בשביל לתעד את הטיול המיוחד שהפך לאחר 3 שנים של עריכה לסרט מלא.

 

עבור האחים "הרגילים", זוהי הפעם הראשונה בה הם לוקחים אחריות מלאה על אחיהם "המיוחדים" לתקופת זמן ממושכת. המסע הופך עבורם למסע של התבגרות והפנמה שאחריות זו תמשיך איתם הלאה להמשך חייהם. כמו כן, חוויות ואתגרי המסע מכריחות את האחים להתעמת לראשונה עם העבר ועם ילדותם בצל אח "מיוחד". עבור האחים עם תסמונת הדאון, המסע מביא אתו התרגשות גדולה ביציאה ראשונה מישראל יחד עם אחיהם, לצד פחדים וחששות אישיות. תגובות אנושיות אלה, באות לידי ביטוי באופן מוקצן אצל בעלי תסמונת דאון שאינם יודעים "לשמור בבטן" או להעמיד פנים.

 

הקונפליקט נחשף ומתפתח עם התקדמות המסע, בסיומו האחים מטפסים לפסגת הר, תוך כדי הצפת שאלות, התלבטויות אישיות, חידוד ושיתוף בתובנות וחוויות המוכרות לבני משפחות שאחד מילדיהן עם תסמונת דאון, כמו למשל- עבור מי בעצם נערך המסע ואת צרכיו של מי הוא משרת? האם אין בו משום ניסיון חסר תוחלת לנרמל משהו שאינו נורמלי?  עד כמה מותר לאח "רגיל" או למשפחה לקבוע לאח "מיוחד" איך וכיצד לחיות את חייו? האם ישנו גבול בין אחריות לבין שליטה בחייו של האח המיוחד?

 

הפעילות סביב הסרט, מורכבת משלושה חלקים; הקדמה, הקרנת הסרט ודיון עם התלמידים ומועברת על ידי אחד היוצרים – יונתן ניר (במאי הסרט) או אנוש קסל (מפיק הסרט ויזם הפרויקט). במהלך הפעילות  התלמידים עוברים חוויה רגשית סוחפת, החושפת אותם בצורה ישירה ואמתית לאנשים עם צרכים מיוחדים. לרוב, מדובר במפגש ראשון ומשמעותי ביותר. כאשר התלמידים מבינים שיש להם הרבה מה ללמוד מהאנשים המיוחדים על קבלה, חמלה ואהבת חינם, השיח בסיום הסרט הופך למשמעותי, מרגש ובעל ערך מוסף גדול.

 

ביקורות ותגובות מהשטח:

רכזת שכבה ט', מקיף אמית באר שבע: "הסרט נגע בנקודה רגישה שבה מתמודדים כולנו. בני הנוער שצפו בסרט היו שותפים לחוויה משותפת ומיוחדת שהביאה לקידמת הבמה מציאות של אתגרים ומורכבות של חיים במשפחות שבהם יש ילדים שונים. הסיפורים האישיים שהובאו בסרט בתיווכו המיוחד של הבימאי יונתן קידמו דיון וליבון של התחושות והרגשות של כל אחד מאיתנו במפגשים עם אנשים בעלי תסמונת דאון. בהתייחסות המאוד כואבת ומחלקת ובעיקר אנושית."

 

רכזת מעורבות חברתית, תיכון ברנר, פתח תקווה: "הסרט פותח שער לתלמידי התיכון לפתיחות הכרה וקבלת השונה בחברה. הובלת התלמידים וחשיפתם לקבוצות שונות בחברה יוצרים ערך מוסף רב לתלמידים, מה שיאיר את דרכם ואת החברה בה אנו חיים."

 

לילך גינת, מורה למדעי החברה, בית הספר שיטים דרכא, ערבה: "סרט מדהים, מרגש ומעורר מחשבה. הוביל לשיחה משמעותית לפני ואחרי הצפייה וללא ספק שינה את תפיסת התלמידים לגבי קבלת השונה בחברה. בנוסף, הסרט העניק מבט חשוב על יחסים בין אחים. סרט שמותיר רושם ונשאר איתך הרבה אחרי הצפייה"

 

לצפייה בטריילר

 

 

להזמנות: 052-8853854
לפרטים נוספים- משרד מיזם תיקון עולם tikun.olam@aleh-israel.org