מול כולם- תיאטרון השעה הישראלי

Moshe

מול כולם- תיאטרון השעה הישראלי

הצגה מושקעת ומרתקת, הנוגעת בסוגיית 'שונות', ו'אחר' בעקבות תלמיד המתמודד עם תסמונת טורט, הדרך בה מתקבל בבית הספר, התמודדות אישית וההבנה שהצליח לייצר בקרב חבריו: השונות רק עושה אותנו מיוחדים

 

תקציר: מיכאל הוא ילד שסובל מתסמונת "טורט", תסמונת שגורמת לו להשמיע קולות מוזרים ללא שליטה ותנועות לא רצוניות. כל חייו עבר מבית ספר לבית ספר ולא הצליח להשתלב, אבל השנה מחליטה אמו שהיא לא מוכנה לוותר ורושמת אותו לבית ספר חדש בכיתה "רגילה".  חלק מהילדים צוחקים עליו ומציקים לו, אבל בזכות ילד אחד שמאמין בו ומקבל אותו כפי שהוא מצליח מיכאל לזכות באהדת כולם.  בזכות אמו התומכת, החבר החדש שרכש והרצון הגדול שלו להשתלב, מיכאל מצליח ללמד את כולם שהשונות של כל אחד מאיתנו רק עושה אותנו מיוחדים. כי מי שרוצה להיות "רגיל" – מפסיד! 

 

*ההצגה מסובסדת חלקית על ידי מיזם 'תיקון עולם' 

 

דבר הבמאי– משה קפטן: אילו יכולנו להתנהל בחיים על פי הגדרות המילון, המושג ״שונה״ היה מסתכם בפירוש: ״לא דומה, לא אותו דבר״. אלא שהחיים מורכבים יותר מהגדרה במילון ולצערי להיות שונה בחברה שלנו זה לא עניין של מה בכך. שונות מביאה איתה יחס מורכב מצד האחר, זה המחשיב את עצמו ״נורמלי״. לצערי, ילדים ״שונים״ במערכת החינוך מוצאים את עצמם מושפלים, נעלבים או עצובים כתוצאה מההתנהגות של חבריהם לכיתה, התנהגות שעיקרה השפלת האחר לטובת העצמת האגו שלהם"

 

"במחזה אנו עוסקים בילד שסובל מתסמונת טורט, שהיא ללא ספק קשה ולא נעימה עבורו, ומפחידה אולי עבור האחר. יחד עם זה, עשינו כל שביכולתנו להשתמש בתסמונת הזו כדי לדבר על ״שונות״ באשר היא כיוון שלא צריך תסמונת טורט כדי להיחשב שונה בחברה. מה עם ילדים שמנים? חרשים? מרכיבי משקפיים? צולעים? ועוד. כאבא לילדים הבטחתי לעצמי שאקדיש את היצירה הזו לאותם ילדים שונים. אני מודה על הזכות להפוך את האמנות שלי לכלי שאולי יכול להשפיע על הילדים שיצפו בהצגה, ובעקבותיה יפנימו שכולנו – בלי יוצא מן הכלל – ילדים של אלוקים, ובזכות ההצגה יחבקו את האחר ולא ילעגו לו".

 

דבר המחזאי- אורי אוריין: במפגשים שערכתי עם ילדים ומבוגרים בעלי תסמונת טורט, ביקשו כולם להדגיש שהם לא רק "חולי טורט". יש להם תחביבים, אהבות, רצונות, מחשבות ובנוסף – יש להם גם את התסמונת. כפי שלכל אחד מאיתנו יש את הדברים שמפריעים לנו ואת הדברים שאנחנו אוהבים בעצמנו, כך גם להם יש מדי פעם טיקים. ניסיתי לחשוב מה הדרך הטובה ביותר להציג את סיפורו של אותו ילד מיוחד. האם זה מנקודת מבטו של הילד? האם זו דווקא אמו שדוחפת אותו ומתעקשת? או אולי מנהל בית ספר שעושה שינוי משמעותי בחייו? בסופו של דבר כל ההיבטים האלה נכנסו להצגה, אבל ההיבט החשוב בעיני הוא דווקא החברים לכיתה, אותם ילדים "רגילים". ילד יכול להיות אמיץ ונחוש, אבל כדי לעשות התקדמות של ממש הוא חייב סביבה אוהבת ותומכת. כל מה שצריך זה אדם אחד שמאמין בך, ילד אחד שמוכן לתת הזדמנות לילד אחר – כדי לחולל שינוי גדול.

 

מול כולם – טריילר

הכנה לפני צפייה בהצגה- קובץ למורות ולרכזות

 

להזמנות: שרי- 054-310-6959
לפרטים נוספים- משרד מיזם תיקון עולם tikun.olam@aleh-israel.org